همه می دانند نیاز به آمار نیست

چهارشنبه 22 دی 1395
Array
قفار
32: تعداد بازدید

"می دانم و می دانی!"

این روزها هر بار که تاکسی سوار می شوم،راننده، غر ولند کنان از وضع بد زندگی و رنجیده خاطر از روزگار ،سفره ی دل باز کرده و گلایه و شکوه سر می دهد! تو گویی محرم رازی پیدا کرده و سنگ صبوری یافته است !دوست دارم ،همان لحظه ی اول دست بگذارم ،روی لب های خسته و رنگ و رو رفته اش و بگویم:

- لطفا نگو،خودم می دانم!

چند وقتی ست ،آنگاه که برای خرید به بازار می روم،دلم می خواهد،تا فروشنده به خودش بیاید ،حساب کنم و بزنم به چاک! با همان حساب دولا پهنا یی که می کند، پولش را بدهم و فرار کنم، و اگر نشد ،بلا فاصله پیش دستی کرده و بگویم:

حاج آقا ،نگو لطفا !خودم می دانم!

دیر زمانی ست،سر وکارم به بیمارستانی کشیده شده،از همان دم در تا پشت اتاق های انتظار دوست دارم ،تبدیل به هزاران دست شوم و هر دستی را با مهربانی وعشق به هم نوع، روی لبی خسته و درمانده بگذارم و آرام زمزمه کنم که:
نازنین من نگو ،خودم می دانم!

چند ماهی ست ،از بد حادثه سر و کارم با اداره ای افتاده، و در پیچ وخم مقررات ،آیین نامه و بخشنامه های دست و پا گیر ش سخت گرفتار آمده ام! امروز برو فردا بیا! تا متصدی مربوطه دهان بازکرد؛ حرفش را تا آخر خواندم ،و در کمال ادب واحترام خطاب به آن بزرگوار عرض کردم که:

جماعت صبور ارباب رجوع بنا به عادت معهود در نظام اداری این کهن سرزمین! همه می دانند و میدانیم!
نیاز به توجیه و توضیح نیست ،

خیلی وقت ها که سر صحبت با دیگری باز می شود،خودم هم یگاهی فراموش میکنم  و به حرف می آیم ، از گرانی ورکود اقتصادی و تنگدستی و تبعیض و نا برابری و فساد و فحشاء 
و رشوه خواری و ریا و تظاهر و پاچه خواری و خیابان گردی های بی هدف و "علافی " نامردمی  مردم ازاری و اینکه پول شده همه چیز، و از خیابان های پر چاله چوله و شلوغی و بی برنامگی و آسیب های اجتماعی سر سام آور و خودکشی های روزانه و از این و از آن.....

 باز ته دلم به خودم می گویم:

نگو لطفا! خودشان می دانند!

همه می دانند!
عالم وآدم!
حتی بچه های مهد کودک هم می دانند!

چه رسد به آنانی که برای هر وعده غذا ،چند بار زباله دانی های شهرمان را زیر و رو میکنند!

 وگربه های ولگردی که کیسه زباله های لاغر و بی رمق کوچه وخیابانمان را بهم میریزند!

و چنارهای کهنسال و گرد و خاک گرفته و رنگ ورو باخته خیابان بزرگ شهرمان!
         
         همه می دانند!

https://telegram.me/dedgah

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به rodchek است. | طراح قالب: آوازک